Dlaczego dzieci kłamią? Jak reagować
Kłamstwo małego dziecka / 3-7-latka /
Dla malucha życie w Å›wiecie fikcji jest naturalne. Z każdej strony otaczajÄ… go zwierzÄ…tka, które mówiÄ…; sÅ‚ucha bajek, w których dziejÄ… siÄ™ dziwne rzeczy. To wszystko pobudza jego wyobraźniÄ™ na tyle, że trudno jest mu oddzielić fikcjÄ™ od rzeczywistoÅ›ci. Dlatego nad zmyÅ›leniem, które przytrafia siÄ™ od czasu do czasu możesz Å›miaÅ‚o przejść do porzÄ…dku dziennego. Fantazje nie sÄ… powodem do zmartwieÅ„, natomiast kÅ‚amstwa należy eliminować. Przede wszystkim bacznie obserwuj swoje dziecko. Zwróć tylko uwagÄ™, czy twój maluch potrafi bawić siÄ™ z innymi dziećmi. Jeżeli tak – wszystko jest w normie.
rada dla rodziców:
- zapewnij mu kontakty z innymi dziećmi
- zachowaj umiar w opowiadaniu / oglÄ…daniu bajek
- codziennie znajdź chwilÄ™ na wspólnÄ…, radosnÄ… zabawÄ™
- kary zastąp spokojnym tłumaczeniem
- pomóż dziecku odróżniać zmyÅ›lenia od rzeczywistoÅ›ci
- nie pozwól siÄ™ oszukiwać, nawet w żartach
- nie twórz atmosfery strachu, by dziecko nie baÅ‚o siÄ™ przyznać do psoty
- nie krzycz, szczególnie gdy możesz przypuszczać, że „nieszczęście” staÅ‚o siÄ™ niechcÄ…cy
Kłamstwo starszego dziecka / ok. 7 roku życia /
Zupełnie inaczej ma się sprawa z dzieckiem starszym. Ono kłamie, by oszukać. Czy musi to robić? Pamiętajmy, że kłamstwa zawsze mają jakąś przyczynę.
Najczęściej dzieci kÅ‚amiÄ… w wieku 8 lat - wtedy zjawisko to narasta lawinowo. Dzieje siÄ™ tak szczególnie wtedy, kiedy dziecko miaÅ‚o wybujałą wyobraźniÄ™, a my nie zadbaliÅ›my o to, by umiaÅ‚o oddzielić fantazjÄ™ od rzeczywistoÅ›ci. Co wtedy robić?
Nie jest dobrym pomysłem publiczne zawstydzanie dzieci. Także nagłośnienie kłamstwa, choćby na forum rodziny obnaża naszą bezradność, a przede wszystkim nie odnosi skutku wychowawczego.
Schody zaczynajÄ… siÄ™ najczęściej w szkole, kiedy zamiast pochwaÅ‚ i dobrych stopni, pojawiajÄ… siÄ™ uwagi i gorsze oceny. Wówczas kÅ‚amstwa sÄ… kwintesencjÄ… strachu przed rodzicami. Nie myÅ›l wtedy, że dziecku nie zależy na nauce. WÅ‚aÅ›nie kÅ‚amstwa pokazujÄ…, że zależy, i to bardzo. Zastanów siÄ™, jakie mogÄ… być przyczyny szkolnych kÅ‚opotów, spokojnie zadeklaruj pomoc. Ale jednoczeÅ›nie wyraźnie powiedz, że kÅ‚amstwa sÄ… zÅ‚e. Udowodnij, że potrafisz spokojnie przyjąć wiadomość o zÅ‚ym zachowaniu /ocenie. Jeżeli nie posuniesz siÄ™ do kar i krzyków, a zastÄ…pisz je rozmowÄ… i tÅ‚umaczeniem, masz szansÄ™, że kÅ‚amstwa zniknÄ… z twojego rodzinnego życia. WykazujÄ…c zrozumienie, uzbrój siÄ™ w cierpliwość. Strach, pchajÄ…cy dziecko do kÅ‚amstwa, nie zniknie od razu.
Co jeszcze popycha dziecko w tym wieku do kłamstwa:
- boi siÄ™, że nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom rodziców
- jest nadmiernie kontrolowane
- nie radzi sobie z własnymi problemami i boi się o nich porozmawiać
- nie czuje się w pełni kochane i akceptowane
rada dla rodziców:
- uÅ‚atw dziecku mówienie prawdy
- nie bądźcie przesadnie surowi
- doceniaj przyznanie siÄ™ do winy
- życzliwie tłumacz
- pozwól mu na stosownÄ… do wieku niezależność
KÅ‚amstwo u nastolatków rzadziej wynika z powodu lÄ™ku przed poniesieniem konsekwencji, częściej natomiast z racji potrzeby zachowania swojej prywatnoÅ›ci i chÄ™ci wyznaczenia nieprzekraczalnych dla rodzica granic.
Ale to już temat na kolejny artykuł.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:
- z jakich powodów dzieci decydujÄ… siÄ™ skÅ‚amać?
- kiedy dzieci zaczynajÄ… rozumieć ideÄ™ kÅ‚amstwa? Czy przemilczenie prawdy jest dla nich równoważne z kÅ‚amstwem? Jak traktujÄ… kÅ‚amstwo wypowiedziane w obronie siebie lub innej osoby?
- dlaczego jedne dzieci kÅ‚amiÄ… wiÄ™cej, a inne mniej? Czy dzieci, które kÅ‚amiÄ…, sÄ… bardziej, czy mniej inteligentne od prawdomównych?
- dlaczego kÅ‚amiÄ… nastolatki i jak rodzice mogÄ… ich zachÄ™cać do prawdomównoÅ›ci?
Koniecznie przeczytaj książkÄ™ „Dlaczego dzieci kÅ‚amiÄ…!” autora Paula Ekmana
przygotowała pedagog mgr Bogusława Stramel