14.12.2020 •

Jak odnaleźć się na rynku pracy?

Niewiarygodny rozwój technologii i automatyzacji, zmieni całkowicie dzisiejszy świat w ciągu krótkiego czasu (5-10 lat) i na pewno spowoduje wzrost bezrobocia.

Niektóre zawody zostaną zastąpione przez maszyny, roboty, sztuczną inteligencję. I chociaż wydaje się to niemożliwe, przewiduje się, że nie będzie zapotrzebowania na takie zawody, jak: asystent, sekretarka, kucharz, kierowca tira, pracownik budowlany czy dziennikarz i wiele innych. Pewne jest to, że wszyscy będą musieli nauczyć się programowania, ponieważ będą współpracować z nową technologią, z maszynami.

Niedaleka przyszłość, to technologiczne mega-trendy:

CRISPR – szwajcarska technologia, terapia genowa

produkcja i dostarczanie na zawołanie, dzięki drukarkom 3D

asystent personalny, dostępny 24/7

czujniki (sensory) w urządzeniach, teraz w smartfonie jest ich ok. 20

przygotowanie branży reklamowej pod algorytm

rynek ubezpieczeniowy; rolą będzie ochrona przed wypadkami

rozwój rozszerzonej rzeczywistości, m.in. w handlu, na rynku nieruchomości

eksplozja sieci , zasięg i prędkość internetu 5G

Nowe trendy w zatrudnieniu przyniosła nieoczekiwanie aktualna sytuacja na świecie. Pandemia spowodowała, że:

wcześniej niż zakładano buduje się globalny rynek pracy

pracodawcy rozliczają pracowników w pracy zdalnej, nie z godzin pracy, ale z jej rezultatów

nastąpił powszechny dostęp do informacji

zamiast procesów i procedur jest więcej eksperymentów i nauki

nastąpiła współpraca ludzi o różnych kompetencjach

wzrosła społeczna odpowiedzialność oraz kreatywność i twórcze podejście w pracy

wzrosła otwartość na zmiany ( jest to czynnik bardzo istotny, ponieważ ludzie zazwyczaj nie chcą wprowadzać zmian; a sytuacja pandemii wymusiła je )

wzrosła potrzeba edukacji, doskonalenia swoich umiejętności, wiedzy, zasobów. Każdy sam stał się odpowiedzialny za swoją edukację. Wzrosła potrzeba korzystania z platform edukacyjnych.

Aktualna sytuacja pandemii spowodowała:

zmianę w sposobie myślenia – już nie można przewidywać co stanie się za 2-3 lata, a co za 10 lat (np. na rynku pracy), dlatego musimy być otwarci na zmiany, na sytuacje, które nas zaskoczą; musimy analizować różne scenariusze i być na nie przygotowani

zmianę w sposobie przygotowań – trzeba się liczyć ze zmianą organizacji, a niepewność (postawę bierną) zastąpić ciekawością (postawą czynną w zaskoczeniu).

Wszyscy musimy być przygotowania na wszystko, ponieważ nie znamy przyszłości. Ale pewne jest to, że mamy wpływ na to w jakim świecie będziemy żyć, dlatego należy tak kształtować technologię, żeby była dobra dla ludzi.

Stąd ważne, żeby pokazywać młodzieży konieczność i gotowość do zmian.

Wśród zawodów przyszłości wymienia się obecnie m.in. zawód:

związany z bezpieczeństwem w internecie

zwiazany z rozwojem nowych technologii

mechatronik

połączenie wiedzy biznesowej z nową technologią

couch – pomoc w odnalezieniu się w nowym świecie

terapeuta uzależnień od nowych technologii (wielu nie będzie chciało wyjść ze świata wirtualnego)

psycholog – adaptacja do nowego świata, pokazywanie atrakcyjności świata realnego.

Optymistyczne wydaje się to, że maszyny, nie będą na szczęście posiadały pewnych cech przypianych człowiekowi. Twarde kompetencje zostaną przejęte przez maszyny, natomiast w gestii człowieka nadal będą pozostawać kompetencje miękkie:

umiejętność zadawania pytań

kreatywność

krytyczne i analityczne myślenie

empatia

miłość.

Opracowała:

Elżbieta Kazior

Źródło: internet, wykład Pani Jowity Michalskiej - ,,Kompetencje przyszłości a rynek pracy. Czego warto się uczyć, aby przetrwać na rynku pracy.” IX.2020 r.