18.10.2019 •

Nagroda Dolnośląskiego Kuratora Oświaty dla Pani Marii Bystrzanowskiej

Miło nam Państwa poinformować, że Pani Maria Bystrzanowska – logopeda Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej została wyróżniona Nagrodą Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Przypomnijmy: Pani Maria Bystrzanowska jest specjalistą PP-P w zakresie diagnozy i terapii logopedycznej dzieci/uczniów, dysponuje imponującą wiedzą i doświadczeniem, które są poparte najnowszymi osiągnięciami nauk zarówno medycznych jak i społecznych. Od 2015r. koordynuje pracę powiatowej grupy wsparcia o nazwie: ,,Grupa wsparcia dla nauczycieli, specjalistów i rodziców dzieci z mutyzmem wybiórczym”, w ramach której  odbywają się cykliczne spotkania, podczas których prowadzi wykłady, prelekcje, warsztaty, dotyczące praktycznych wskazówek do pracy z dziećmi. Prowadzi szereg działań profilaktycznych wykorzystując min. platformy do badań zmysłów. Czynnie uczestniczyła w szeregu konferencji min.: w I Międzynarodowej Konferencji ,,Mutyzm wybiórczy w teorii i praktyce” organizowanej w Katowicach przez Fundację ,,Wchodzę w To!” (03.10.2015r.); ,,Mutyzm wybiórczy – Niech gadają!”, zorganizowanej przez Powiatowy Zespół Poradni P-P we Wrocławiu, pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu (29.11.2016 r.). Wygłosiła także referat pt. ,,Problemy komunikacyjne dzieci z mutyzmem wybiórczym – w aspekcie logopedycznym” oraz prowadziła całodzienne warsztaty ,,Terapia dziecka z wadą wymowy i mutyzmem wybiórczym” na VI Rzeszowskiej Sesji Logopedycznej ,,A niech gadają ! – logopeda w obliczu emocji dziecka (mutyzm, jąkanie, Zespół Aspergera)”, zorganizowanej przez Uniwersytet Rzeszowski (1-2.04.2017r.). Była głównym prelegentem konferencji naukowo-szkoleniowej „Małe kroki – wielki cel. Mutyzm wybiórczy”, zorganizowanej przez PP-P w Ostrowie Wielkopolskim (17.10.2017r.). Współorganizowała konferencję w naszej poradni dla nauczycieli i rodziców pn. ,,Ja też mam dużo do powiedzenia. Dziecko z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu i szkole”, (15.11.2017r.). Czynnie uczestniczyła w ogólnopolskim szkoleniu ,,Skuteczne metody terapii mutyzmu wybiórczego”, zorganizowanym w Poznaniu przez Stowarzyszenie ,,Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego” (17.06.2018r.). Pani M. Bystrzanowska jest autorką bestsellerowej książki pt. ,,Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów”, wydanej przez Oficynę Wydawniczą Impuls (Kraków, 2017). Publikacja została wysoko oceniona przez recenzentów – pracowników naukowych, spotkała się również z ogromnym zainteresowaniem ze strony praktyków: logopedów, psychologów, nauczycieli i rodziców. W maju 2018 r. ukazało się znacznie poszerzone IV wydanie tej książki, a w lutym 2019 r. jej wydanie V. Książka jest polecana także przez Stowarzyszenie ,,Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego”, którego Pani Maria Bystrzanowska jest honorowym członkiem (od 17.06.2018 r.). Jest również współautorką publikacji ,,Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii", a także autorką wielu artykułów, dotyczących ww. zaburzenia, w tym m.in. artykułu naukowego pt. ,,Terapia logopedyczna dziecka z mutyzmem wybiórczym. Opis i analiza przypadku”, który ukazał się w grudniu 2018 r. w monografii Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. ,,Głos - Język - Komunikacja 5 (Rzeszów 2018)”. Zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat mutyzmu wybiórczego również w mediach społecznościowych. Jest cenionym w Polsce ekspertem w tej dziedzinie. Rodzice i nauczyciele doceniają umiejętności diagnostyczne Pani M. Bystrzanowskiej oraz użyteczność udzielanych instruktaży. Ewaluacja zajęć terapeutycznych wskazuje na wysokie efekty terapii w postaci eliminacji wad wymowy. Dzięki jej zaangażowaniu nasza PP-P otrzymała certyfikat ,,Poradnia z sercem”. W gronie pedagogicznym jest autorytetem z dziedziny logopedii i wwrdz, ale też koleżanką wysoko cenioną za cechy osobowe tj. spokój, rzetelność, kompromisowość, empatię i umiejętność współpracy. Społecznie pełni funkcję zastępcy dyrektora PP-P, daje się poznać jako dobry organizator, współpracownik rzetelnie i terminowo realizujący zadania. Jest nauczycielem nieustannie rozwijającym swój warsztat pracy poprzez samodoskonalenie oraz uczestnictwo w zewnętrznych i wewnętrznych formach doskonalenia zawodowego.

Gratulujemy zasłużonego wyróżnienia!