Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 7:30-17:00
A A A
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Środzie Śląskiej
 • English
 • Polski
 • Deutsch
29.12.2020 •

OFERTA PP-P NA FERIE ZIMOWE

Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół i placówek powiatu średzkiego!

 

Zgodnie z wytycznymi z dnia 29.12.2020 r. Pani Joanny Wilewskiej – Dyrektora Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN, przekazujemy informację o formach wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych.

 

Uprzejmie prosimy o przekazanie informacji dla uczniów i rodziców.

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w PZPO w Środzie Śląskiej jako placówka nieferyjna pracuje przez cały okres ferii zimowych. Realizujemy zaplanowane diagnozy, kontynuujemy rozpoczęte terapie, realizujemy porady i konsultacje. Obecnie podczas pandemii oferujemy również zdalną pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

 

Uruchomiliśmy infolinię pod nr telefonu 513 013 764 aktywną od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:30; zapraszamy do kontaktu drogą elektroniczną pod adresem ppp@powiat-sredzki.pl , adresy poczty @ do specjalistów znajdują się na naszej stronie http://ppp.powiat-sredzki.pl/  w zakładce  ,,Pracownicy poradni”; odpowiemy na każdego maila.

 


 

Zapraszamy do skorzystania z ćwiczeń, kart pracy i  gier przygotowanych przez naszych specjalistów http://ppp.powiat-sredzki.pl/ 

 


 

     Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę https://fdds.pl/ prowadzi kampanię przeciw przemocy.

 


 

Pomoc dla dziecka

Fundacja oferuje pomoc psychologiczną w formie indywidualnych i grupowych spotkań dla dzieci w trudnych sytuacjach życiowych, dla dzieci krzywdzonych, dla takich dzieci wobec których wszczęte zostały procedury prawne czy tych, które są uzależnionych od internetu.

 

Dla kogo:

 • dla dzieci i młodzieży (do 18 r.ż.) potrzebujących wsparcia, opieki i ochrony

 

Formy pomocy:

 • konsultacje telefoniczne i wiadomości online

 

Jak się zgłosić:

 • zadzwoń pod bezpłatny i anonimowy numer telefonu (dostępny ze wszystkich telefonów stacjonarnych i komórkowych): 116 111
 • telefon jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12.00-2.00
  więcej informacji i kontakt online przez stronę 
  116111.pl

 

 

 

POLECAMY PORADNIK DLA MŁODZIEŻY

 

Rozmowa jest często pierwszą i najprostszą pomocą, jaką możemy komuś zaoferować –Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacją eFkropka, przygotowały poradnik na temat tego, jak zadbać o własną równowagę psychiczną oraz jak rozmawiać z osobą potrzebującą wsparcia.

 

https://porozmawiajmyfb.pl/

 

WAŻNE TELEFONY

 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

Całodobowy telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dla dzieci i młodzieży

116111.pl

 

 

Niebieska Linia  800 12 00 02

Całodobowy telefon zaufania dla osób doświadczających przemocy

niebieskalinia.pl

 

 

Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01

Antydepresyjny Telefon dla osób mierzących się z problemem depresji oraz dla ich bliskich prowadzony przez specjalistów Fundacji ITAKA

stopdepresji.pl

 

 

Wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii 

Pomoc dla osób dyskryminowanych na tle orientacji seksualnej lub tożsamości/ekspresji płciowej

KPH.org.pl

 

 

Propozycje konstruktywnego spędzenia czasu wolnego dla dzieci/uczniów

 

Czas ferii zimowych podczas kwarantanny narodowej, to spore wyzwanie dla dzieci, uczniów, nauczycieli i rodziców. Materiały edukacyjne zgromadzone na poniższych stronach, serwisach, platformach – umożliwią Wam najbliższy czas wykorzystać innowacyjnie, interesująco, nowocześnie i efektywnie.

Zachęcamy do tego, by skorzystać z tych narzędzi i zagospodarować dzieciom chociaż część wolnego czasu na: interaktywne powtórki, utrwalanie wiedzy, zabawy, rozwijanie zainteresowań, ale też  rozwijanie praktycznych umiejętności i sprawności: 

 

1.    Jedną z ulubionych przez dzieci platform jest ITO – strona, na której znajdziemy przyciągające uwagę i zainteresowanie zadania dla najmłodszych. Są zadania typu puzzle, układanki,  czy np. interaktywne kolorowanki,  dzięki którym dzieci z powodzeniem mogą ćwiczyć koordynację wzrokowo- ruchową.  Nie brakuje ćwiczeń wspomagających proces logicznego myślenia. Dla dzieci, które mają problem z zapamiętaniem literek lub cyfr znajdują się ćwiczenia wspomagające proces uczenia się czytania i liczenia. Nie brakuje także zadań dla dzieci z problemami w komunikacji i rozumienia mowy. Dzięki panelowi piktogramy dzieci mogą zapamiętywać nazwy przedmiotów. 


                                         Strona pod adresem:  http://www.ito.hg.pl

 

2.      DYKTANDA ONLINE  -  dla wszystkich uczniów, którzy chcą ćwiczyć i utrwalać ortografię polecamy bezpłatną stronę z dyktandami online. Ćwiczenia  skategoryzowane są według trudności ortograficznych i stopnia trudności. Zatem, z powodzeniem możemy mogą wykorzystywać je zarówno uczniowie młodsi, jak i starsi.


Strona pod adresem:  https://dyktanda.online/app/ 

 

 

3.      Platforma zaprasza: najmłodszych, starszych i tych całkiem dużych do nauki przez zabawę:„… przygotowaliśmy dla Ciebie: naukę pisania na klawiaturzesłowne zabawybajki i ćwiczenia z ortografii :) ”. Proponuje: gry edukacyjne dla dzieci, ortografię i język polski online, nauka pisania na klawiaturze, naukę czytania i poprawnego pisania….


Strona pod adresem:   http://pisupisu.pl 

 

4.      „Czas dzieci”, to strona, na której znajdziecie rozmaite gry edukacyjne, zabawy, inspiracje, pomysły  dla dzieci, spektakle online, ciekawe artykuły i porady dla dorosłych… A to przykładowe tematy serwisów, artykułów… ze „strony” miasta Wrocławia… 

 

Strona pod adresem:  https://czasdzieci.pl/wroclaw/ 

 

5.    „miasto Dzieci”, to kolejna atrakcyjna strona, na której zarówno dzieci, jak i rodzice znajdą dla siebie liczne i atrakcyjne propozycje: gry edukacyjne, zabawy, bajki – też te do czytania, zagadki, kolorowanki, pomysły… wydarzenia, inspiracje …

Strona pod adresemhttps://miastodzieci.pl/czytelnia/k/biblioteczka-psychologiczna/

 

6.      Autorka strony „Mama w domu” zachęca do spotkania na swojej stronie, gdzie czeka na nas znacznie więcej pomysłów i inspiracji do wspólnego tworzenia z naszymi dziećmi…

Strona pod adresem:https://www.mamawdomu.pl/

 

7.      Platforma Matzoo oferuje bezpłatne interaktywne ćwiczenia,  zadania matematyczne. Znajdują się na niej ćwiczenia skategoryzowane od klasy 0-8, ale też łamigłówki i wstęp do programowania. Zachęcamy do ich wykorzystywania.

 


 

Strona pod adresem: https://www.matzoo.pl  

 

8.      Rodzicielskie Inspiracje to portal, na którym znajdziesz  wiele inspiracji: zabawy, gry, eksperymenty i wiele innych pomysłów na miłe i pożyteczne spędzanie wolnego czasu, które zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale również pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.

Strona pod adresem: https://rodzicielskieinspiracje.pl 

9.      Planeta Energii to autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myslą o najmłodszych. Jego celem jest propagowanie wiedzy o energii oraz odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z prądu. W ramach programu dzieci dowiadują się, czym jest prąd i skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Poznają też zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych. Uczą się także, jak racjonalnie i przyjaźnie dla środowiska korzystać z energii elektrycznej.  (nauczyciel; uczeń; rodzic). Co też ważne: korzystanie z zasobów oraz rejestracja na platformie są darmowe.

Strona pod adresem:    https://planetaenergii.pl 

 

10.   Platforma edukacyjna z zadaniami, ćwiczeniami, quizami , sprawdzianami z matematyki dla dzieci na poziomie od przedszkola do klasy VIII SP oraz technikum/liceum. Stanowi też narzędzie edukacyjne pomocne w nauce matematyki…

Strona pod adresem: https://szaloneliczby.pl

 

11.   Innowacyjna  Szkoła to platforma z bardzo przejrzystymi i merytorycznie poprawnymi ćwiczenia i zadaniami dla uczniów klasy 1-3 z: przyrody, języka angielskiego i języka niemieckiego.


Strona pod adresem:  http://innowacja.sfera.lublin.pl/index.html#subjects 

 

12.   Interaktywne puzzle mogą być interesującym sposobem na  rozwijanie zainteresowań, poszerzanie słownictwa, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Puzzle, to świetne ćwiczenia  korygujące dysfunkcje  wzrokowe i motoryczne. Są pomocne w ćwiczeniu koncentracji, wydłużania uwagi, syntezy wzrokowo-ruchowej. Mogą  też być pretekstem do poszerzania i rozwijania słownictwa związanego z wigilią, potrawami, symbolami  Wielkanocy i tradycjami. Jak samemu stworzyć takie puzzle, nic trudnego. Na platformie znajduje się bardzo dużo gotowych puzzli, z których można skorzystać -  bez zakładania konta.

Strona pod adresem:  https://www.jigsawplanet.com 

 

13.   Polska to lubię,  to bardzo pomocna platforma z materiałami on-line, ale także z mnóstwem metodycznie przygotowanych krat pracy. Wszystkie treści dotyczą Polski i patriotyzmu.

Strona pod adresem: http://www.polskatolubie.pl

 

14.   Znajdziesz tu świetne kursy i gry online, które wprowadzają do nauki kodowania i programowania, a poza tym rozwijają logiczne myślenie. Wszystkie kursy są bez opłat. Rozpocznij naukę podstaw informatyki, korzystając z tych 20-godzinnych kursów dla wszystkich grup wiekowych.  Strona pod adresem: https://studio.code.org/courses

 

15.    Baamboozle” jest to  bezpłatna platforma, na której z powodzeniem stworzycie świetne testy i quizy. Do pytań możemy dodać ilustracje, co nie jest bez znaczenia, bo jak wiemy w nauczaniu wizualizacja treści jest wskazana. Quiz wyświetlamy jest na aktywnej tablicy lub na projektorze. Klasę dzielimy na 2, 3 lub  zespoły. Odczytujemy pytanie, każda grupa odpowiada, a następnie wizualizujemy odpowiedź. Platforma automatycznie przydziela punkty, które wcześniej przy tworzeniu quizu dla uczniów przydzielamy. Quiz generowany jest automatycznie po dodaniu przez nas pytań i plików graficznych, dodatkowo generuje puste losy, ujemne punkty lub przydział bonusów. Na platformie mamy opcję ćwiczeń oraz gry. Oferuje nam mnóstwo gotowych, stworzonych przez innych nauczycieli testów i quizów. (jęz. angielski).

Strona pod adresem: https://www.baamboozle.com

   

16.   Ta niesamowita strona do nauki słówek, mowy i rozumienia mowy w różnych językach. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać także w pracy z małymi dziećmi do usprawniania i poszerzania mowy.  Program ba ba dum z pewnością polubią Wasze dzieci.To również wspaniałe narzędzie, które możemy wykorzystać na zajęciach rewalidacyjnych, ale też na logopedii. Program daje nam możliwość wyboru wielu gier od wskazania właściwego obrazka, po np. zapisanie wyrazów, dzieci słyszą też głos lektora wymawiającego poszczególne słowa i głoski. Ważnym jest, że dzieci natychmiast otrzymują informację zwrotną czy właściwie wskazały odpowiedź. Aby skorzystać z tych ćwiczeń należy wejść na stronę BA BA DUM. Dodatkowym atutem gry jest to, że możemy założyć konto, które umożliwi nam monitorowanie postępów uczniów/dzieci i analizę statystyk.

 


 

Strona pod adresem: https://babadum.com/play/?lang=2&game=1

 

17.   Avatary coraz częściej stają się popularnym, edukacyjnym narzędziem, wykorzystywanym przez nauczycieli.Za pomocą tego narzędzia uczniowie mogą tworzyć zabawne, kolorowe postacie - postacie  swoich kolegów, bohaterów literackich  i bajkowych. Mogą zamienić się w twórców awatarów i wykorzystać je podczas wielu zajęć. Polecając tą stronę mamy na uwadze jej przyjazny interfejs i co ważne -  jest za darmo. (w języku angielskim).

Strona pod adresem: https://avatarmaker.com

   

18.   Jest to platforma z gotowymi interaktywnymi ćwiczeniami, w zasadzie z wszystkich przedmiotów do learningapps. Uczniowie znajdą na niej ćwiczenia typu:   memory, wykreślanki, krzyżówki, milionerzy, grupowanie czy połącz w pary. 

Strona pod adresem:  https://learningapps.org

 

19.  Bardzo pomocne w rozwijaniu logicznego myślenia, orientacji przestrzennej. percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej okażą się ćwiczenia w układaniu tangramu. Można je tworzyć analogowo z wykorzystaniem klocków, ale także interaktywnie.  Aktywne ćwiczenia działają zarówno na interaktywnej tablicy jak i na tablecie. Do wyboru uczniowie mają kilkadziesiąt różnych kształtów do ułożenia kolorowych obrazków, także dzieci przedszkolne  (w języku angielskim).

 adres strony:

https://www.transum.org/software/Tangrams/Template.asp  

 

20.   Atrakcją interaktywnych podręczników są zawarte w niektórych tematach piosenki, których dziecko może najpierw posłuchać, potem wyłączyć wokalistę i ponucić melodię, a na koniec zaśpiewać samodzielnie do podkładu z linia melodyczną. Dla ułatwienia na bieżąco podświetlany jest właściwy tekst.

Strona pod adresem:  https://podrecznikizklasa.pl/podreczniki-interaktywne/

 

21. Platforma edukacyjna Dzwonek.pl – udostępnia  bezpłatnie:  listę materiałów, interaktywnych ćwiczeń i e-podręczników. Jednocześnie informujemy, że lista ta stale się powiększa – zachęcamy do częstego odwiedzania strony!

 

Strona pod adresem:

https://www.learnetic.pl/lista-nieodplatnych-materialow-edukacyjnych-na-platformie- dzwonek-pl-aktualizowane/

 

 

 

22. Learnetic SA zachęca wszystkich zainteresowanych nauką na odległość do korzystania z bezpłatnej platformy www.dzwonek.pl   Jednocześnie, wydawca Learnetic  bezpłarnie udostępnia, na czas zamknięcia szkół i poradni spory fragment naszego bestsellera, (płatnego) programu z serii mTalent. Jest to fragment pierwszej części programów multimedialnych wspomagających naukę czytania, ze szczególnym uwzględnieniem metod sylabowych: Czytanie SY-LA-BA-MI cz. I – zestaw multimedialnych ćwiczeń do nauki czytania opartych na zbiorze sylab otwartych mogą Państwo skorzystać z następujących rozdziałów tego programu:

 • Sylaby otwarte z literą D, F, R, L .

Strona pod adresem:  

https://www.dzwonek.pl/Learnetic/Czytanie_SYLABAMI_cz_I/next/~structure

Materiał przygotowała: mgr  Czesława Szponar-Nalewajska – psycholog (wykorzystano: strony internetowe; konsultacje i materiały różnych PPP, m.in. PPP w Poznaniu, w W-ie, Katowicach itd.)

 

 

 

Zachęcamy starszych uczniów do skorzystania z narzędzi MAPA KARIER - projektu fundacji Katalyst Education  w związku z „gorącym” czasem podejmowania przez ósmoklasistów oraz maturzystów wyboru kolejnej ścieżki kształcenia, swojej drogi zawodowej. Strona internetowa: https://mapakarier.org/paths

 

Mapa Karier jest interaktywnym i darmowym narzędziem doradztwa zawodowego w szkole. Powstała po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o rynku pracy i świecie zawodów.

 Mapa Karier dostępna jest w dwóch wersjach:

Miasto Zawodów  według autorów jest przeznaczone raczej dla dzieci. Jest to interaktywna mapa z różnymi zakładami pracy. Po naciśnięciu kursorem na budynek pojawia się nazwa danego zakładu pracy oraz nazwy przedstawicieli zawodów tam zatrudnionych. Następnie po wybraniu przez dziecko interesującego go zawodu (naciśnięciu kursorem na nazwę) pojawia się pełny opis zawodu, wymagania, ścieżki kształcenia.    

Ścieżki Kariery  dla młodzieży i dorosłych. To baza kilkuset zawodów zawierająca pełny opis zawodów, specyfikę pracy, istotne wymagania i umiejętności dla danego zawodu, przykładową ścieżkę edukacyjną oraz zapotrzebowanie  rynku pracy oraz średnie zarobki. 

 

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony na Facebooku!

https://www.facebook.com/Poradnia-Psychologiczno-Pedagogiczna-w-Środzie-Śląskiej-111068640625996/?eid=ARAXSSZr2TIAa9 

 

 

 

« powrót
 • e-wsparcie
 • e-konsultacje
 • Facebook
 • PRZYDATNE LINKI
 • MEN
 • KO
 • ORE
 • IBE

Newsletter